Enviro. výchova

ENVIRONMENTÁLNA VÝCHOVA

Vzhľadom k tomu, že environmentálna výchova nie je samostatný predmet, je potrebné, aby bola súčasťou obsahu jednotlivých učebných predmetov, aby sa prelínala celým výchovno-vzdelávacím procesom. Obsah environmentálnej výchovy umožňuje chápať, analyzovať a hodnotiť vzťahy medzi človekom a jeho životným prostredím na základe poznávania ekologických procesov, ktorými sa riadi život na Zemi, geomorfologických a klimatických podmienok ovplyvňujúcich činnosť ľudí a ďalších živých organizmov. Rovnako významné je pochopenie sociálnych a kultúrnych vplyvov, ktoré determinujú ľudské hodnoty a správanie, vedomie individuálnej zodpovednosti za vzťah človeka k prostrediu ako spotrebiteľa výrobcu. Tieto poznatky a schopnosti človeka determinujú proces intelektuálneho a praktického rozhodovania a uvedomovanie si vplyvov ľudskej činnosti na kvalitu života na Zemi. Učebné osnovy environmentálnej výchovy nemenia učebné osnovy jednotlivých učebných predmetov, ale usmerňujú ich rozpracovanie a využívanie, stanovujú zameranie výchovnovzdelávacej činnosti na problematiku, ktorú budú učitelia realizovať v rámci vyučovacích hodín a podľa možnosti aj mimo vyučovania.

Využitie vo výchovno-vzdelávacom procese

Učiteľ podľa svojho uváženia, podľa obsahu učebných predmetov, regionálnych a miestnych podmienok, podmienok školy, veku a záujmu žiakov môže voliť rôzne témy a tak vhodne vsúvať do výchovno-vzdelávacieho procesu environmentálnu výchovu. V jednotlivých predmetoch je potrebné z hľadiska environmentálnej výchovy zamerať sa hlavne na tieto oblasti:

a) zachovanie biodiverzity – rozmanitosti

b) odlesňovanie

c) erózia pôdy

d) znečisťovanie ovzdušia, vody, pôdy

e) úbytok ozónovej vrstvy

f) kyslý dážď

g) spotreba energie

h) odpadové suroviny

i) urbanizácia

Aby bola environmentálna výchova v škole optimálna, je potrebné na jednotlivých predmetoch akceptovať najmä tieto tri základné princípy:

1. Učiť žiakov o životnom prostredí

2. Vychovávať žiakov prostredníctvom životného prostredia

3. Vychovávať žiakov pre životné prostredie

Environmentálna výchova sa v školskom prostredí a jeho najbližšom okolí dotýka hlavne týchto oblastí:

• spotreba energie a vykurovanie
  • čistota tried a ostatných miestností
  • areál školy – čistenie, výsadba stromov, krov, kvetov, stavanie búdok pre vtákov,    prikrmovanie vtákov v zimnom období
  • kompostovanie organického odpadu (využívanie kompostérov v areáli školy)
  • uvážená spotreba materiálov
  • odpad – separovaný zber, zber papiera a železného šrotu
  • šetrenie vodou
  • zavedenie pitného režimu čistej vody v školskej jedálni.