13. Ocenenie

Čo o nás napísali v regionálnej tlači?

Viac na: http://nasenovinky.sk/article/22993/skola-v-liskovej-je-zelena

Škola v Liskovej je zelená

n 16.1.2015 8:00 - Ružomberok

Medzinárodným titulom Zelená škola sa môže pochváliť 82 škôl z celého Slovenska. Získali ho za zmenu svojej školy a spoluprácu so žiakmi v programe Zelená škola. Medzi nimi bola aj Základná škola s materskou školou v Liskovej, ako jediná v Ružomberskom okrese.

Vlajku a certifikát programu Zelená škola dostávajú aktívne školy, ktoré počas uplynulých rokov realizovali environmentálnu výchovu a praktické aktivity s priamym zapojením žiakov.
Ich cieľom bolo rozvíjať participáciu na škole, ponúkať zaujímavejšie formy vyučovania a znížiť vplyv školy na životné prostredie. Okrem Slovenska sa certifikát udeľuje v ďalších 57 krajinách sveta. Informovala manažérka celoslovenského programu Zelená škola Miroslava Piláriková.

Pomohol aj mladý svišť

„Do programu Zelená škola je naša škola zapojená od školského roku 2011/2012,  no toto obdobie bolo viac-menej len zoznamovaním sa s daným programom. Počas posledných dvoch školských rokov sme sa venovali prioritnej téme Zeleň a ochrana prírody. V rámci nej sme organizovali množstvo aktivít, ktoré súviseli najmä s danou témou alebo boli zamerané aj na iné problematiky z environmentálnej oblasti.

Aktivity sme pripravovali najmä na stretnutiach kolégia Zelenej školy. Jeho členmi sú väčšinou žiaci, ale aj zamestnanci školy – pedagogickí aj nepedagogickí. Okrem členov kolégia sa na prípravných prácach, samotnej realizácií a vyhodnocovaní aktivít podieľali aj žiaci z krúžku Mladý svišť, Mladí bádatelia a Zelený krúžok,“ uviedla koordinátorka programu Zelená škola na ZŠ s MŠ Eva Brčeková.

Význam vody

V certifikačnom období 2012/14 realizovali na liskoveskej škole napríklad Zelené infostánky o tomto programe. Išlo o informačnú kampaň pre I. a II. stupeň. Pripravili aj Modré infostánky pri príležitosti Svetového dňa vody, kde zoznámili žiakov s významom vody a s potrebou jej šetrenia.

(šu), foto: TASR