Výchovný poradca

Testovanie

Testovanie 9

Testovanie 9 – 2024

Informácie pre rodičov a zákonných zástupcov

Termín testovania:

Riadny termín: 20.3.2024

Náhradný termín:

Do testovania v náhradnom termíne sú zaradení tí žiaci, ktorí sa z objektívnych príčin (napr. dlhodobá PN, karanténa) nemohli zúčastniť testovania v riadnom termíne. Testovanie v náhradnom termíne sa realizuje vo vybranej škole v Žiline, rodič alebo zákonný zástupca žiaka zabezpečí, aby sa jeho dieťa zúčastnilo, v prípade potreby, testovania v náhradnom termíne.

Testované premety:

Matematika

Testovanie sa v súlade s iŠVP orientuje na overovanie matematických kompetencií – schopností používať matematické myslenie na riešenie rôznych problémov každodenného života. Predpokladom úspešného vyriešenia testu z matematiky je schopnosť:

• čítať s porozumením primeraný text obsahujúci matematicky vyjadrené symboly a znaky, matematické zápisy a postupy,
  • abstrahovať z textu informácie o číselnom obsahu, množstve a matematických vzťahoch,
  • zapísať reálnu situáciu pomocou matematického jazyka,
  • orientovať sa v tabuľkách, jednoduchých štatistických súboroch, v rovinnom zobrazení priestoru a získavať z nich informácie,
  • prepojiť, nájsť súvislosti a interpretovať údaje z rôznych jednoduchých reprezentácií a modelov,
  • vybrať vhodné nástroje a metódy na riešenie matematického problému.

Testované oblasti učiva:

• čísla, premenná a počtové výkony s číslami,
  • vzťahy, funkcie, tabuľky, diagramy,
  • geometria a meranie,
  • kombinatorika, pravdepodobnosť a štatistika,
  • logika, dôvodenie, dôkazy

Slovenský jazyk a literatúra

Testovanie sa v súlade s iŠVP orientuje na vedomosti a zručnosti žiakov z oblasti jazyka a literatúry:

• overenie čitateľských kompetencií – práca s informáciami, čítanie s porozumením,
  • schopnosť žiakov interpretovať rôzne druhy súvislých, nesúvislých, umeleckých i vecných textov, schopnosť argumentovať.

Úlohy v teste sú väčšej miere zamerané na čítanie s porozumením.

Zameranie úloh:

• zvuková rovina jazyka, pravopis,
  • lexikálna rovina jazyka,
  • morfologická rovina jazyka,
  • syntax,
  • literárne pojmy,
  • čítanie s porozumením, práca s textom.

Priebeh testovania:

Žiaci sú rozdelení do troch skupín (01, 02, 03).  S rozdelením budú žiaci oboznámení v škole. Každá skupina bude mať prideleného svojho administrátora a externý dozor (ak je potrebný), ktorí dohliadajú na objektívny priebeh testovania.

V triede, kde prebieha testovanie, sú žiaci usadení podľa dopredu pripraveného zasadacieho poriadku.

Časový harmonogram:

• príchod o školy žiakov: 7.30
  • začiatok testovania: 8.00
  • test z matematiky: 8.20 – 9.50
  • test zo slovenského jazyka a literatúry: 10.30 – 11.45
  • koniec testovania: 11.50 – 12.20

Žiaci sú v tento deň na obed v školskej jedálni prihlásení. V prípade, ak žiak v tento deň nechce obed v ŠJ, rodič alebo zákonný zástupca svoje dieťa odhlási.

Povolené pomôcky:

Matematika: písacie a rysovacie potreby, kalkulačka, opečiatkované pomocné papiere, prehľad vzorcov, ktorý je súčasťou testu.

Slovenský jazyk a literatúra: pero, ktoré píše namodro.

Počas testovania je zakázané používanie mobilných telefónov.

viac informácií o testovaní nájdete tu