Školský poradca
Závislosti v online priestore
PRE RODIČOV:
ZÁVISLOSŤ NA INTERNETE A NA MOBILE:
AKO JU U DIEŤAŤA ROZPOZNAŤ A PREDCHÁDZAŤ JEJ ?
Čas pred obrazovkami ubieha úplne inak ako v realite a mnohých rodičov to znepokojuje. Kedy sa nevinná zábava stáva nebezpečnou závislosťou?
A. PRÍZNAKY ZÁVISLOSTI od internetu u dieťaťa:
- je neustále prilepené k obrazovke,
- má podráždené až agresívne správanie, ak mu chcete odobrať digitálne zariadenie,
- nemá záujem o iné aktivity,
- klame v súvislosti s užívaním internetu,
- nemá priateľov,
- zlyháva v škole,
- motiváciou trávenia času na internete je zmena nálady alebo únik od reality,
- je priveľmi zaujaté a nepočúva okolie, keď používa zariadenie,
- vynecháva jedlo či odďaľuje chodenie na toaletu,
- hovorí o online aktivitách, aj keď nepoužíva technológie,
- zhoršujú sa jeho vzťahy a pracovný výkon.
!!! Aby sme mohli hovoriť o patologickom správaní dieťaťa, musí mať minimálne päť príznakov súčasne a musia trvať aspoň 12 mesiacov !!!
B. Možné NEBEZPEČENSTVÁ, ak dieťa trávi priveľa času online:
- Nárast hmotnosti a riziko obezity.
- Bolesti krku a chrbtice.
- Problémy so spánkom.
- Zvýšená pravdepodobnosť rozvinutia depresie, úzkosti a problémov s pozornosťou.
C. KOĽKO ČASU by mali deti tráviť online?
Vystavovanie obrazovkám sa nepovažuje za vhodné u detí do 2 rokov, s výnimkou videohovorov. Deti do 12 rokov môžu tráviť online maximálne 1 a pol hodiny denne. Pre deti od 12 rokov vyššie sa odporúčajú 2 až 2 a pol hodiny denne.
D. ŠTYRI KĽÚČOVÉ OTÁZKY pre rodiny ako sprievodca pri prehodnocovaní času stráveného pred obrazovkou:
- Máte pod kontrolou, ako dieťa používa tablet či mobil?
- Zasahuje sledovanie obrazovky do toho, čo chce vaša rodina robiť?
- Narúša používanie mobilu, tabletu alebo iného zariadenia spánok dieťaťa?
- Máte pod kontrolou stravovanie dieťaťa, keď je zaujaté obrazovkou?
E. Ako si NASTAVIŤ PRAVIDLÁ a nezakázať pritom technológie?
1. Limitujte čas používania. Zvážte aj občasný digitálny detox pre celú rodinu, kedy si doprajete viac prírody, pohybu, spoločných chvíľ a žiadne obrazovky, napr. počas jedného víkendu v mesiaci. Môže to byť prospešné pre vaše duševné i fyzické zdravie a aj vzťahy v rodine.
2. Definujte si miesta a príležitosti, kedy dieťa môže technológie používať. Vyhnite sa používaniu obrazoviek napríklad počas jedenia, rodinných zábavných večerov či pred spaním v posteli.
3. Inštalujte aplikácie s vekovo vhodným obsahom pre dieťa. Nájdite si čas, aby ste kontrolovali aplikácie, ktoré deti používajú a či im neponúkajú nevhodný obsah, obzvlášť deťom mladším ako 12 rokov. Môžu sa tam stretnúť s rôznymi nebezpečnými výzvami, sexuálnym obsahom alebo násilím a môže to mať na ich duševné zdravie negatívny dopad.
4. Využite rodičovské aplikácie na kontrolu dieťaťa. Pomôžu vám sledovať správanie dieťaťa online a predchádzať tak prezeraniu nevhodného obsahu alebo tráveniu neprimeraného času na internete.
Viac na: https://www.beznastrah.online/kategoria/temy/zavislost-od-internetu/
NAUČTE SVOJE DETI OBJAVOVAŤ ONLINE SVET BEZPEČNE !!!
Zásada 1
Venujem svojmu dieťaťu pozitívnu pozornosť a lásku každý deň. Som si vedomý toho, že vzťahy s ľudskou bytosťou nenahradí žiadna aplikácia.
Zásada 2
Uvedomujem si, že som pre dieťa vzorom a dieťa moje správanie týkajúce sa technológií napodobňuje.
Zásada 3
Skôr ako dám svojmu dieťaťu do rúk technológiu (mobil, tablet, počítač…), dohodnem si s ním pravidlá používania, časový limit a možné následky porušenia týchto pravidiel.
Zásada 4
Dbám na celkový vývin osobnosti dieťaťa, uvedomujem si, že technológie sú súčasťou jeho sveta, no nie jedinou. Starám sa o to, aby malo moje dieťa dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, rozvíjalo vzťahy v kolektíve a využívalo variabilné pomôcky v učení a vzdelávaní.
Zásada 5
Pestujem od detstva správne návyky dieťaťa. Napríklad, že zo spálne a stravovania s rodinou robím nedigitálnu zónu.
Zásada 6
Uvedomujem si, že som zodpovedný za svoje dieťa a za to, čo na internete robí. Preto mám mať stabilný prehľad, čo a kde dieťa robí.
Zásada 7
Primerane veku dieťaťa vysvetlím, že internet je svet, v ktorom potrebuje moje sprevádzanie. Pri dieťati do 10 rokov sedím v jeho blízkosti, keď browsuje na internete.
Zásada 8
Dieťa sa so mnou musí poradiť, ak si sťahuje z internetu čokoľvek nové do svojho zariadenia (aplikácia, hra, hudba, atď.) alebo ak si vytvára nový prístup kdekoľvek na internet. Rodič má vedieť všetky prístupové hesla dieťaťa (aj u teenagera).
Zásada 9
Zaujímam sa o to, čo je „in“ v digitálnom svete môjho dieťaťa. Vypočujem si, čím žije, čo ho baví, spoločne sa rozprávame o tom, čo mu to dáva a diskutujem s ním o kvalitnom využití jeho času.
Zásada 10
Dávam dieťaťu alternatívy pozitívneho využitia internetu, hlavne pri učení, rozvíjaní záujmov a v technologických zručnostiach, ako je ovládanie klávesnice 10-prstovým prstokladom a pod.
Viac na: https://www.beznastrah.online/kategoria/temy/zavislost-od-internetu/