Prevencia sociálno-patologických javov
Nikotín
Nikotín je najpredávanejšia a najrozšírenejšia legálna droga na svete. Štatistika ministerstva zdravotníctva uvádza, že každých 8 sekúnd zomiera človek na následky užívania nikotínu. Iné štatistiky hovoria, že až 70% fajčiarov by chcelo so svojím zlozvykom prestať,
ale len 3-5% to dokáže.Nikotín vyvoláva u človeka návykové správanie bez psychotropných účinkov (človek po užití neohrozuje bezprostredne ani seba ani druhých).
Aktuálne deti môžu prijímať ponuku na nikotín vo forme:
-
- Klasickej cigarety;
- Elektronickej cigarety ;
- Žuvacieho tabaku.
Dôvod prečo siahajú po nikotínových výrobkoch v zásade neexistuje (experiment, zapadnúť do partie....). Odborníci však ukazujú, že jedným z rizikových faktorov je vzorové správanie (v rodine – nebuďte ľahostajní, reagujte vždy, že vám fajčenie vadí....!).
Každá droga, vrátane nikotínu, narúša rovnováhu v organizme. Spočiatku užívateľ nikotínu môže mať pocit výnimočného zážitku, no neskôr sa stáva užívateľom, ktorí zaháňa nepríjemné pocity, ktoré sa objavujú pri klesajúcej koncentrácii nikotínu v tele. Užíva už nie preto, aby mu bolo dobre, ale preto, aby mu nebolo zle.
Nikotín má jedno prvenstvo – otvára veľmi ľahkú cestu k závislosti. Od prvej dávky k dennému užívaniu spravidla užívateľ potrebuje len veľmi krátky čas. Navyše vieme, že pri závislosti musí užívateľ postupne svoju dávku zvyšovať, aby sa cítil dobre....
Užívateľ je v svojom správaní posilňovaný „komunitou fajčiarov“ – niekam patrím, ľahšie nadviaže kontakt, môže ponúkať či byť ponúknutý.... (sociálny rozmer).
Najznámejšie nežiaduce účinky: poškodenie srdcovo cievneho systému, zúženie ciev, vysoký krvný tlak, tvrdnutie ciev, poškodenie srdca, poškodenie pľúc, rakovina dutiny ústnej.
Abstinenčné príznaky: nervozita, depresia, hlad alebo nechutenstvo.
Klasická cigareta
- Antikampaň rozšírená, vedomie nežiaducich účinkov všeobecne známe
- nákup možný od 18 rokov, ale pokúšajú sa kúpiť už žiaci 3.ročníka!
- zápach cítiť z úst, alebo na prstoch či oblečení....
- ak nájdete u dieťaťa krabičku, často hovoria, že si to k nim kamarát odložil....
Elektrická cigareta – pozor na klamlivú reklamu
- často predstavovaná ako zdravšie fajčenie (ale fajčenie nikdy nemôže byť zdravšie – z pohľadu závislosti)
- fajčenie elektronickej cigarety nie je ani bezpečnejšie, odborníci hovoria o toxickom potenciálu a o tom, že nežiaduce účinky (z dlhodobého užívania) bude medicína ešte len objavovať!
- delenie:
- vaping (vejping) – veľmi atraktívny spôsob fajčenia, pri ktorom sa z tekutej náplne vloženej do vaporizéra vytvára hustý dym - paru (môže ísť o podstatne vyššiu koncentráciu nikotínu); užívateľ si vyberá rôzne príchute (napr. ovocné, mentolové...); náplne môžu obsahovať aj aktívny THC (aktívna substancia marihuany – pozor môže mať psychotropné účinky); dostupnosť od 5€!
- nehoriaci tabak – el. cigareta v tvare pera, do ktorej sa vkladá malá cigaretka, ktorá je len zohrievaná – nedochádza k horeniu, nevylučuje sa žiaden dym, nie je cítiť; užívateľ neinhaluje splodiny horenia; mnohí ale opisujú nedostatočný efekt (zážitok) pre nižšiu koncentráciu nikotínu, preto majú tendenciu používať el.cigaretu častejšie a v konečnom dôsledku môže užívateľ prijímať viac nikotínu ako fajčiar klasickej cigarety
- nežiaduce účinky, ktoré známe: významne znižuje slizničnú imunitu (ľahšie prichytávanie infekcie- napr. pneumokok – vážne infekcie dýchacích ciest)
Žuvací tabak
- deti používajú aj označenie snus
- aktuálne veľmi rozšírená forma užívania nikotínu medzi deťmi
- prášok na orálne použitie porciovaný v menších vrecúškach
- vkladá sa medzi hornú peru a ďasno alebo pod jazyk
- nie je cítiť, v rôznych príchutiach (populárna je mentolová, pretože, keď na vás dieťa dýchne, máte pocit, že žulo žuvačku)
- predaj mladistvým je zakázaný, cenovo dostupný (od4€!)
- pre niekoľkonásobne vyššiu dávku nikotínu oproti klasickej cigarete – rýchlejší vznik závislosti
- má povzbudzujúce účinky
- nežiaduce účinky: pri začiatku užívania – bolesť hlavy, závraty, vracanie, neskôr porucha pozornosti, poruchy srdcovocievneho systému, karcinogénny (jazyk, pankreas, hrtan, dutina ústna...)
- môže byť veľmi nebezpečný v kombinácii s energetickými nápojmi
Nebuďme ľahostajní, vytvárajme bezpečné prostredie pre naše deti!
Závislosť - strata vlastného ja
Nedovoľte deťom, aby si ničili vlastné zdravie!
Ak má dieťa problém, prejavia sa nasledujúce príznaky. Ak odpoviete aspoň na 5 otázok kladne, treba začať riešiť problém a vyhľadať pomoc.
Príznaky závislosti:
1. Častá absencia v škole, ranné nevoľnosti (bolesť hlavy, brucha), ranná ospalosť (nočné hranie na počítači).
2. Zhoršenie prospechu.
3. Zanedbávanie vonkajšieho vzhľadu.
4. Neochota komunikovať s rodinou, tráviť voľný čas s rodinou.
5. Nervozita pri plnení úloh.
6. Výbuchy hnevu, zmena nálad, podráždenie.
7. Znížená koncentrácia.
8. Časté používanie mobilu, tabletu, počítača (viac ako 2 hodiny denne).
9. Nezáujem o vyučovací proces.
10. Nezáujem o rodinné povinnosti a aktivity.
11. Nesúvislá verbálna komunkácia, nevhodné poznámky.
12. Klamstvo a poprieranie problémov.
13. Častá propagácia pozitívnych účinkov drog (fajčenie, alkohol).
14. Viditeľné nosenie predmetov, suvenírov, oblečenia propagujúceho drogu.
15. Nerešpektovanie školského poriadku.-