Hlas detí je dôležitý!
„Bubnujeme, aby bolo deti lepšie počuť 2021!“ -19. novembra organizovalo Centrum Slniečko, nezisková organizácia, už po ôsmy krát celoslovenskú aktivitu, ktorá má upozorniť na potrebu ochrany detí pred násilím a potrebu včasnej prevencie.
November je mesiacom viacerých významných dátumov v oblasti ochrany práv dieťaťa: 18. november je Európskym dňom ochrany detí pred sexuálnym vykorisťovaním a sexuálnym zneužívaním, 19. november je Svetovým dňom prevencie týrania a zneužívania detí a 20. november je Svetovým dňom detí vyhláseným organizáciou UNICEF, počas ktorého si svet pripomína prijatie Dohovoru o právach dieťaťa. Práve preto si organizácie pôsobiace na Slovensku v oblasti ochrany detí pred násilím zvolili práve 19. november za deň, kedy BY MALO BYŤ HLAS DETÍ LEPŠIE POČUŤ! S násilím sa môžeme vysporiadať len tak, že ho nebudeme prehliadať a vnímať ako niečo, čo sa nás predsa netýka. Zabezpečiť ochranu detí pred akýmkoľvek násilím je kľúčovou úlohou celej spoločnosti.
Aj keď aktuálna epidemiologická situácia v našej škole nie je priaznivá a takmer polovica školy bola v karanténe, predsa len sa nám podarilo zapojiť sa do aktivity „Bubnovačka 2021“. Ďakujeme pani asistentke Lucke Fábryové a žiakom tretieho ročníka za to, že aj deti z našej školy bolo počuť!
Žiaci deviateho ročníka si k téme na hodine občianskej náuky vypočuli podcast venovaný násiliu páchanému na deťoch. Vytvorili zaujímavé úvahy a kresby na danú tému.
Ďakujeme za pozvanie k tejto aktivite. Miroslava Šulíková
Myšlienky zo žiackych prác:
....V dnešnej dobe je násilie na deťoch rozšírené a veľa ľudí si myslí, že je to normálne. (Simona Struhárová)
.... Týrané deti si častokrát myslia, že za to môžu sami. (Tímea Makovická)
....Mali by ste dávať pozor na svoje deti. (Carmen Poláková)
....Všetky varianty násilia sú strašné. (Noemi Šrobárová)
....Týrané deti zažívajú niečo, čo by žiadne dieťa zažívať nemalo. (Nikola Hlačinová)
....Deti si s tým sami neporadia. Boja sa. (Nikola Mandáková)
....Týranie sa deťom vryje do života. (Timotej Málik)
....Deti majú rodičov ako vzor a v neskoršom veku môžu mať podobné sklony. (Lenka Hatiarová)